کارآفرینی

تاریخچه کارافرینی در ایران و جهان(1)

تاریخچه کارافرینی در ایران و جهان

به نام خدا
سلام
هدفی که در این تاپیک بدنبال آن هستیم بررسی سیر تاریخی مفهوم کارآفرینی در جهان و ایران است. به این منظور ابتدا با توضیح ریشه این کلمه آغاز می کنیم و دوره های جهانی سیر تاریخی کارافرینی را پشت سر گذاشته و به تاریخچه ای کوتاه از کارآفرینی در ایران اشاره می کنیم. آخرین مطلب در این تاپیک بررسی سابقه کارآفرینی در دانشگاه های کشور خواهد بود.


مولا علی (ع) :
آرام باش،توكل كن،تفكر كن،آستینها را بالا بزن آنگاه دستان خداوند را می بینی كه زودتر از تو دست به كار شده اند .


بسم الله الرحمن الرحیم
*سیر تاریخی مفهوم كار آفرینی
ریشه واژه كار آفرینی از كلمه فرانسوی Entreprendre ، اصطلاحا به معنای واسطه یا دلال ، مشتق شده است این واژه در طول زمان همراه با تحول شیوه های تولید و ارزشهای اجتماعی دچار دگر گونی و افزایش مفاهیم در بر گیرنده شده است . از آنجا كه بررسی این تحولات و موارد كاربرد این واژه تا حد زیادی در راستای توسعه نظریه كار آفرینی حركت كرده است ، مروری داریم به پنج دوره دگرگونی در مفهوم كار آفرینی .
دوره اول: قرن 15و 16 میلادی (( صاحبان پروژه های بزرگ ))
اولین تعاریف كار آفرینی در این دوره ارائه می شود . این دوره هم زمان با دوره قدرتمندی ملاكین و حكومت های فئودالی در اروپا است . كار افرین كسی است كه مسئولیت اجرای پروژه های بزرگ را بر عهده می گیرد و البته در این راه مخاطره ای را نمی پذیرد ، زیرا عموما منابع توسط حكومت محلی تامین می شود و او صرفا مدیریت می كند . نمونه بارز كار آفرین در این دوره معماران مسئول ساخت كلیسا ، قلعه ها و تایات نظامی هستند.
ادامه خواهد داشت...

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۱ساعت 20:2  توسط عباس عالی  |